Ženy

Ekologickejšie nákupy

Nič si nenahovárajme – sme to my ženy, ktoré manažujeme naše domácnosti. Skúsený muž vie, že keď to nechá na ženu, bude mať doma fungujúci systém a … spokojnú manželku. A my to robíme rady, pretože máme veci pod kontrolou a deti neodchádzajú do školy bez desiaty, alebo sa nezabudne na sobotňajšiu oslavu kúpiť narodeninový darček pre svokru.

obiloviny

Napriek tomu, že o väčšine vecí rozhodujeme s partnermi spoločne, máme svoje dary presvedčiť ich o veciach, ktoré považujeme za správne. Keď už sú presvedčení , potom ich už ľahko zavedieme do každodennej rutiny.
Je niekoľko oblastí v živote našej rodiny, kde môžeme zaviesť zmeny.Pozrime na ekologickejšie nakupovanie.
(Ne)Používanie plastových sáčkov …
Z vlastnej skúsenosti viem, že to ide vo väčšine prípadov aj bez nich. Sú dve možnosti.

  • Nepoužiť ich, ak nemusíme– napríklad pri nákupe v oddelení ovocia a zeleniny. Nevezmime si sáčok automaticky, ale porozmýšľajme, či ho naozaj potrebujeme. Banány príroda zabalila predsa nádherne, karfiol, kaleráb, zeler stačí dať do vozíka, atď. Je jasné, že napríklad žampióny si do sáčku asi musíme dať, keďže nekupujem jeden a budú sa spolu vážiť, atď. Rozumieme si, že?
  • Celkom ich nahradiť – tak toto je vyšší level a vyžaduje si doniesť svoje vrecúška, nádoby z domu, do ktorých si zabalíme potraviny. Napríklad plátené vrecká na chlebík a pečivo. Alebo plastovú nádobu na šunku, do ktorej si necháme navážiť potravinu pani predavačke pri pulte. Viem, viem, že nádoba je plastová, ale je opakovane použiteľná, takže je k životnému prostrediu šetrnejšia ako jednorázový tenulinký sáčok.

zelenina
Bezobalové obchody
Toto je fantastická, našu planétu ochraňujúca služba. Ak ste o týchto obchodoch ešte nepočuli, ide o predajne, kde sú produkty umiestnené v nádobách, z ktorých si odoberieme alebo načerpáme požadované množstvo do vlastných nádob. Väčšina obchodov nám vie takýchto pomocníkov na opakované použitie aj predať. Môžeme si takto nakúpiť potraviny (strukoviny, koreniny, cestoviny, múky, orechy, semienka, cukor, soľ, oleje, sladkosti, atď.), aj drogériu (umývacie prostriedky, prášky, čističe, produkty osobnej hygieny, atď.).
Sme kvapkou v oceáne, ale keby si každá kvapka pripadala zbytočná, neboj by oceán. Preto aj naša snaha nebude vôbec, naozaj vôbec zanedbateľná.